Національні страви Карпат є частиною культури народів гір

Карпатська кухня

Карпатський банош

Звичайно, перше місце у списку кулінарних символів Карпатського краю є банош.
Банош являє собою автентичну гуцульську страву, яку місцеве населення готувало вже декілька століть. Ця страва готується із свіжої овечої сметани та кукурузного борошна, шляхом постійного помішування цих двох інгридієнтів на вогні. Класичний банош готується в чавунній посуді. Крім того, гуцульська традиція вимагала, щоб цим займались виключно чоловіки. І це не дивно. Де ж Ви знайдете жінок на полонині?
Примачується справжній банош овечою бринзою. Хоча є варіанти зі шкварками чи грибною піджаркою.

Рецепт 

Карпатський бограч

Bogracs – на угорській мові означає "казан". Отже цю закарпатську страву готують в казані. Практично мова йде про закарпатський варіант всесвітньовідомої угорської страви – гуляш. Гостру суміш яловичини, паприки, грибів, цибулі, часника та приправ, в тому числі пекучого перцю, в Закарпатті та Угорщині готують з давніх давен. Існує легенда, згідно з якою, пекучий перець в цю страву почали додавати під час угорсько-турецьких війн. Щоб "ворог подавився". Так жартують угорці, яких в Закарпатті і сьогодні немало.

Рецепт 

Карпатська гурка

Гурка – традиційна гуцульська ковбаса, в яку кладуть різноманітні начинки. В тому числі, кукурузну або рисову крупу, печінку чи легені, шкварки, обсмажену цибулю та багато іншого. Часто зустрічається і кров’яна гурка. Її готують з додаванням свіжої відвареної крові.

Рецепт 

Карпатський пструг

Решта України цю страву знає, як запечену на грилі форель. Ту саму форель, якою славляться швидки карпатські ріки. Треба зауважити, що ніякого особливого рецепту приготування пструга не існує. Але ця страва завжди займає одне з перших місць в хіт-парадах місцевих страв, серед  туристів, які відпочивають в Карпатах.

Рецепт 

Карпатський човлент

Страва із м’яса, перлової крупи та квасолі є одним із символів Закарпаття.  Човлент запікають в невеличких керамічних горщичках, в печі. Це дуже ситна страва. Кажуть, що її походження пов’язане з кулінарним мистецтвом євреїв, які сотнями років проживали в цій місцевості.

Рецепт 

Карпатська грибова юшка

Яка ж може бути карпатська кулінарія без юшки з білих грибів. Саме білі гриби вважаються місцевими мешканцями справжніми грибами. В Карпатах гриби поділяються на білі та всі решта. І цим все сказано. Приготування юшки дуже просте. Сухі білі гриби відварюють в курячому бульйоні із коренем петрушки та спеціями. Крім того, в неї додають локшину та свіжу зелень. Оце і все.

Рецепт 

Карпатські гомбовці

Гомбовці - це кульки зі сливою всередині. Блюдо просто ідеально в якості десерту! Та незважаючи на те, що сезон на гомбовці, у Карпатах, починається, фактично, коли з'являються свіжі сливи, сьогодні скуштувати їх можна в будь-який час року. Адже взимку для приготування цього закарпатської страви використовують консервовані фрукти. Традиційні гомбовці готують не тільки в Україні, полюбляють їх готувати і в Угорщині, в Австрії, в Чехії.

Рецепт 

Карпатська бринза

"Вічний двигун" так в Карпатах називають бринзу.  З червня по вересень гуцули пасуть отари овець у горах Карпат, щоб всю осінь насолоджуватися бринзою. Її готують в горах на свіжому повітрі з молока, збереженого в дубових бочках. Карпатська бринза – унікальний, та і неймовірно корисний продукт регіону.
В честь бринзи карпатські села влаштовують справжні фестивалі, з ярмарками, піснями та святковими ходами. Ця подія відбувається два рази в рік. Карпатська бринза — вже давно стала візитною карткою Карпатського регіону. Бринза - це ропні сири (сир), що виготовляється не тільки з коров'ячого молока, але так само може виготовлятися з козячого, овечого молока, а іноді з суміші цих видів молока. Існує легенда, згідно якої аравійський мандрівник Канан відправився в далеку дорогу, взявши з собою бурдюк, наповнений овечим молоком. Через певний час Канан зголоднів і вирішив пообідати.
Відкривши бурдюк, він виявив, що молоко перетворилося в каламутну рідину, в якій плавав щільний згусток білого кольору. Канан вирішив спробувати цей згусток. Смак його припав до душі мандрівникові. Таким чином на світ з'явився сир, в сучасному світі його називають "бринза".

Рецепт 

ГО "Міжнародна організація "Івано-Франківське земляцтво"


Контактний номер телефону

+380 99 783 32 27


Електронна пошта

frankivskland@gmail.com

Підписатись на новини