Національні страви Карпат є частиною культури народів гір
Карпатський банош
Звичайно, перше місце у списку кулінарних символів Карпатського краю є банош.
Банош являє собою автентичну гуцульську страву, яку місцеве населення готувало вже декілька століть. Ця страва готується із свіжої овечої сметани та кукурузного борошна, шляхом постійного помішування цих двох інгридієнтів на вогні. Класичний банош готується в чавунній посуді. Крім того, гуцульська традиція вимагала, щоб цим займались виключно чоловіки. І це не дивно. Де ж Ви знайдете жінок на полонині?
Примачується справжній банош овечою бринзою. Хоча є варіанти зі шкварками чи грибною піджаркою.
Карпатський бограч
Bogracs – на угорській мові означає "казан". Отже цю закарпатську страву готують в казані. Практично мова йде про закарпатський варіант всесвітньовідомої угорської страви – гуляш. Гостру суміш яловичини, паприки, грибів, цибулі, часника та приправ, в тому числі пекучого перцю, в Закарпатті та Угорщині готують з давніх давен. Існує легенда, згідно з якою, пекучий перець в цю страву почали додавати під час угорсько-турецьких війн. Щоб "ворог подавився". Так жартують угорці, яких в Закарпатті і сьогодні немало.
Карпатський пструг
Решта України цю страву знає, як запечену на грилі форель. Ту саму форель, якою славляться швидки карпатські ріки. Треба зауважити, що ніякого особливого рецепту приготування пструга не існує. Але ця страва завжди займає одне з перших місць в хіт-парадах місцевих страв, серед туристів, які відпочивають в Карпатах.
Карпатська грибова юшка
Яка ж може бути карпатська кулінарія без юшки з білих грибів. Саме білі гриби вважаються місцевими мешканцями справжніми грибами. В Карпатах гриби поділяються на білі та всі решта. І цим все сказано. Приготування юшки дуже просте. Сухі білі гриби відварюють в курячому бульйоні із коренем петрушки та спеціями. Крім того, в неї додають локшину та свіжу зелень. Оце і все.
Карпатські гомбовці
Гомбовці - це кульки зі сливою всередині. Блюдо просто ідеально в якості десерту! Та незважаючи на те, що сезон на гомбовці, у Карпатах, починається, фактично, коли з'являються свіжі сливи, сьогодні скуштувати їх можна в будь-який час року. Адже взимку для приготування цього закарпатської страви використовують консервовані фрукти. Традиційні гомбовці готують не тільки в Україні, полюбляють їх готувати і в Угорщині, в Австрії, в Чехії.
Карпатська бринза