Івано-Франківщина

Серце Карпатського краю



Край смерекових лісів, дзвінкоголосих гірських потоків і мальовничих масивів Чорногори.

Край прикарпатський наче створений для поетів і туристів, любителів найпрекраснішого. Бо він сам, як пісня, як легенда. Іноді здається, що навіть час тут зупинив свій біг і спраглими очами дивиться на красу Карпат.

Івано-Франківська область за територією порівняно невелика, але за характером рельєфу належить до числа найбільш мальовничих в Україні. Третину території займають Карпатські гори, а дві третини - передгірська і рівнинна зони. Рівнинна зона знаходиться на північному сході й прилягає до Дністра.

Передгірську частину складають горбисті передгір'я. Гірська частина області зайнята Східними Карпатами, що поділяються на масиви Чорногора, Гринява, Чивчини. Тут же, в Чорногірському хребті, на межі із Закарпаттям підноситься найвища гора України Говерла (2061 м).

Кліматичні умови - м'яка зима із середньою температурою -5° С і тепле літо (+ 18° С) - сприяють організації цілорічного відпочинку та лікування. Сніг на схилах Карпат лежить кілька місяців, що важливо для розвитку гірськолижного спорту. Ріки в значній частині швидкоплинні, утворюють каскади й водоспади, що є цінним для водного туризму. Найбільшими річками є оспівані в народній творчості сивий Дністер та швидкоплинний Прут, який бере початок на території області з-під Говерли.

Земля прикарпатська має славне князівське минуле. В області є шість міст, що згадуються в давньоруських літописах. Серед них Тисмениця (1143 р.), Снятин (1158 р.), Городенка (1195 р.), Тлумач (1213 р.), Коломия (1240 р.). Та найдавнішим є Галич, перша згадка про який відноситься до 898 р. Відомо, що Галич був столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави.
Тут створений Національний заповідник "Давній Галич".

Найбільшим культурним та економічним центром краю є обласний центр Івано-Франківськ (237 тисяч мешканців, 255 м над рівнем моря), історія якого налічує понад три з половиною сторіччя.

Важливим культурним і духовним осередком краю є місто Коломия, третє за населенням після Івано-Франківська і Калуша. Населення міста й околиць створило немало перлин духовної та матеріальної культури. Скарбницею народних промислів є Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського, що діє від 1935 року, музей "Писанка" оригінальної архітектури (у формі писанки), де зібрано понад 12 тис. екземплярів писанок з України та інших країн.

Етнографічно населення Івано-Франківщини поділяється на Опілля, Покуття, Бойківщину та Гуцульщину. Їх мешканці зберегли деякі відмінності в мові, одязі, культурі та побуті.

В області розвинені різні види художніх народних промислів. Під руками різьбярів, гончарів, мосяжників, ткачів народжуються мистецькі вироби, що розходяться по світу. Визнаним центром гуцульського мистецтва є Косів, де працює мистецький ярмарок.

Івано-Франківщина має велику культурно-історичну спадщину. Такі давні і цінні пам'ятки як церква Пантелеймона під Галичем (XII ст.), Манявський скит (XVII ст.), дерев'яні гуцульські і бойківські храми відомі за межами країни.

Тож якщо хочете насолодитись тишею, величною красою, поспілкуватись з гостинними господарями цього краю? Тоді дорога Вам стелиться на Прикарпаття.

Кажуть, хто хоч раз побував тут, тому важко забути чарівну красу придністровських долин і зелених гірських верхів.

Отже запрошуємо вас до знайомства з краєм чарівної природи і щирих привітних людей, які з радістю приймуть на своїй землі.

Рубрика 

"Знай своїх і наших"

Визначні особи Карпатського краю

Івано-Франківщина – місце, де народжуються не лише щасливі, але й видатні люди.

"Ми мусимо навчитися чути себе українцями - 
не галицькими, 
не буковинськими українцями, а українцями 
без офіційних кордонів...".

ІВАН ФРАНКО
письменник, мислитель

Рубрика

"Загадкові місця
Івано-Франківщини"

Івано-Франківщина вражає своєю історією, але мало хто знає, що приховує від нас цей регіон, які таємничі та загадкові місця є у Франківську та області про які мало хто знає. 

Костел Непорочного зачаття Діви Марії, зараз – Музей мистецтв Прикарпаття вважається найстарішою будівлею міста. У 1751 році в костелі відбувся помпезний похорон Юзефа Потоцького (молодшого сина засновника міста Анджея Потоцького), який керував містом після смерті батька. Так, колегіата була не лише сакральною спорудою, а й сімейною усипальницею Потоцьких. Вхід у крипту із захороненнями розташовувався перед вівтарною частиною. Як було досліджено, у підземеллях костелу є три крипти — центральна, західна та східна. Потоцьких ховали у центральній.

Сімейна усипальня була непорушною до 1965 року, поки приміщення костелу не передали геологічному музею інституту нафти і газу. Під час ремонту будівлі саркофаги було зруйновано, кістки передали в медичний інститут як наочне приладдя. Серед кісток був і череп Станіслава Потоцького зі слідом від удару турецької шаблі. Іншу частину кісток таємно поховали на міському кладовищі. До сьогодні не відомо, де саме були поховані рештки родини Потоцьких.

Рубрика 

"Слово дня"

Говорити як гуцул:
кілька слів та зворотів, які збагатять вашу українську

3 друга - скидка 10%;
4 друга - скидка 20%;
5 друзей и больше -  бесплатный эспрессо!

ГО "Міжнародна організація "Івано-Франківське земляцтво"


Контактний номер телефону

+380 99 783 32 27


Електронна пошта

frankivskland@gmail.com

Підписатись на новини